وبلاگ

بال بوشینگ و کاربرد آن در صنعت

بلبرینگ خطی و بال بوشینگ ها در دستگاه های صنعتی و مکانیزم های حرکت رفت و برگشتی کاربرد زیادی دارند. در حقیقت بیرینگ خطی زمانی استفاده می شود که شافت بخواهد نقش میله راهنما را بازی کند در این شرایط برای ما مهم است که حرکت با دقت و بدون لقی انجام شود. تفاوت بیرینگ خطی با بلبرینگ و رولبرینگ ها در این است بلبرینگ و رولبرینگ ها در مکانیزیم چرخشی استفاده می شوند ولی بلبرینگ خطی در مکانیزیم حرکت در جهت طولی استفاده می شود.

همانطور که گفته شد یکی از کاربردهای بال بوشینگ و بیرینگ های خطی در مکانیزم های رفت و برگشتی می باشد، این نوع بیرینگ ها در دستگاه هایی مانند دستگاه های بدنسازی و دستگاهای سی ان سی (CNC) و … استفاده می شوند. بیرینگ خطی حرکت در راستای میله راهنما بدون لقی و کاهش دقت را تضمین می کند.بیرینگ های خطی در سایز ها و اندازه های گوناگون و شکل های مختلف تولید می شوند که وظیفه اصلی آنها هدایت حرکت ساده رفت و برگشتی در طول میله راهنما می باشد و هر کدام قابلیت تحمل بار ویژه ایی را دارند.

اختراع بلبرینگ خطی (بیرینگ خطی) و بال بوشینگ ها با یک احساس نیاز برای جابه جایی رفت برگشت روی یک میله راهنما با دقت زیاد و حرکت بدون لقی صورت پذیرفت. مشکل اصلی حرکت با دقت زیاد و حرکت بدون لقی این بود که هرچه طول میله راهنما زیاد تر میشد خیز میله نیز به همان نسبت افزایش می یافت که بری حل این مشکل مجبور شدند از پایه (یاتاقان) استفاده کنند که استفاده از یاتاقان لغزشی اصطحکاک را به شدت افزایش میداد پس مهندسان برای غلبه بر این مشکل یاتاقان را با ساچمه و بوش ترکیب کردنند و به این صورت بیرینگ خطی (بلبرینگ خطی) اختراع شد.

دیدگاهی در مورد “بال بوشینگ و کاربرد آن در صنعت

 1. نیلوفر یزدانی گفت:

  با سلام
  بنده از آموزش های شما بسیار استفاده میکنم
  با تشکر از وبسایت خوبتان

  1. مدیریت سایت گفت:

   ممنون به خاطر دیدگاه خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *